GospaTour

Biuro pielgrzymkowe

Tel. +48 886 219 025,  +48 883 100 503

e-mail: biurogospa@gmail.com

ul. Kraszewskiego 7, 05-820 Piastów

 

O Medjugorje

 

Medjugorje to urokliwe miasteczko ulokowane między górami w Hercegowinie, a dokładniej w południowej części Bośni i Hercegowiny. Stąd też pochodzi jego nazwa: wraz ze wzniesieniami Križevac oraz Crnica tworzy malowniczą, śródziemnomorską krainę. Na miejscowość składały się niegdyś trzy mniejsze osady, w których rolnicy zajmowali się głównie uprawą zbóż oraz winogron, wiodąc spokojne życie; nieświadomi, jak niesamowity i wielki zaszczyt czeka ich w przyszłości.

To właśnie w tym niepozornym miejscu, a dokładniej u podnóża wzniesienia Crnica, pod koniec czerwca 1981 roku szóstce dzieci objawiła się Matka Boska. Jej przesłanie było bardzo proste, lecz wymagające od nas ogromnego zaangażowania i modlitwy po dziś dzień. Przedstawiając się jako Królowa Pokoju zaapelowała do dzieci o pokój między ludźmi oraz pokój z Bogiem. Poprosiła również o to, aby wezwać nie tylko mieszkańców parafii Medjugorje, ale ludzi całego świata do jednoczenia się, wspólnej modlitwy i nawrócenia w stronę Boga.

Od tego niezwykłego momentu objawienia maryjne przyciągają do Medjugorje pielgrzymów pragnących na własnej skórze poczuć obecność Matki Boskiej – pomodlić się, zanieść do niej swe intencje, prosić o łaskę bożą i błogosławieństwo. Dziś jest to prężnie rozwijająca się miejscowość odwiedzana przez miliony ludzi z całego świata, doskonale zorganizowana pod względem dbałości o potrzeby pielgrzymów przybywających do Medjugorje, aby modlić się o pokój na świecie.

Przybyli do Medjugorje pielgrzymi mogą składać swoje prośby i podziękowania Matce Boskiej w kilku głównych miejscach:

  • Góra Objawień – wzniesienie, na którym doszło do pierwszego i kolejnych widzeń maryjnych. Umieszczone tam płaskorzeźby zachęcają do gorącego odmawiania różańca na cześć Matki Bożej i Jezusa.
  • Kościół Parafialny św. Jakuba – centrum życia religijnego regionu, świątynia otoczona pięknym parkiem; skłania do refleksji nad objawieniami maryjnymi oraz sprzyja spokojnej modlitwie.
  • Kriżevac (Góra Krzyża) – wzniesienie o wysokości 520 m. n.p.m leżące około 3 km od Medjugorje, na którym w połowie lat 30. ustawiono betonowy krzyż będący pamiątką 1900 rocznicy śmierci Jezusa. To jednocześnie cel drogi krzyżowej, jaka rozciąga się przez całą ścieżkę wiodącą w górę.

 

W rzeczywistości miejsc takich, mniej lub bardziej uczęszczanych, jest w miasteczku znacznie więcej. Wierni mogą pomodlić się przy kamiennej figurze Królowej Pokoju, zapalić świece wotywne w strefie ciszy przy drewnianym krzyżu lub udać się na lokalny cmentarz Kovačica.